KEMET F461BE683J630Z
Part No.:
F461BE683J630Z
Datasheet:
AnpuF461BE683J630Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BE683J630Z on Anpu?
3. Are the F461BE683J630Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BE683J630Z?
Image F461BE683J630Z
Part Number F461BE683J630Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)