KEMET F461BG334M250C
Part No.:
F461BG334M250C
Datasheet:
AnpuF461BG334M250C.pdf
Description:
.330UF 250V
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F461BG334M250C on Anpu?
3. Are the F461BG334M250C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BG334M250C?
Image F461BG334M250C
Part Number F461BG334M250C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)