KEMET F461KM124M250C
Part No.:
F461KM124M250C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.120UF 250V
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order F461KM124M250C on Anpu?
3. Are the F461KM124M250C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM124M250C?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F461KM124M250C
Part Number F461KM124M250C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)