KEMET F461KM393J630C
Part No.:
F461KM393J630C
Datasheet:
AnpuF461KM393J630C.pdf
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F461KM393J630C on Anpu?
3. Are the F461KM393J630C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM393J630C?
Image F461KM393J630C
Part Number F461KM393J630C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.039 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)