KEMET F461KM563J400L
Part No.:
F461KM563J400L
Datasheet:
AnpuF461KM563J400L.pdf
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F461KM563J400L on Anpu?
3. Are the F461KM563J400L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM563J400L?
Image F461KM563J400L
Part Number F461KM563J400L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)