KEMET F461KM683J400C
Part No.:
F461KM683J400C
Datasheet:
AnpuF461KM683J400C.pdf
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F461KM683J400C on Anpu?
3. Are the F461KM683J400C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM683J400C?
Image F461KM683J400C
Part Number F461KM683J400C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)