KEMET F461KM683M400A
Part No.:
F461KM683M400A
Radial
Datasheet:
AnpuF461KM683M400A.pdf
Description:
.068UF 400V
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F461KM683M400A on Anpu?
3. Are the F461KM683M400A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM683M400A?
Image F461KM683M400A
Part Number F461KM683M400A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)