KEMET F462AK272J1K6R
Part No.:
F462AK272J1K6R
Datasheet:
AnpuF462AK272J1K6R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F462AK272J1K6R on Anpu?
3. Are the F462AK272J1K6R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462AK272J1K6R?
Image F462AK272J1K6R
Part Number F462AK272J1K6R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)