KEMET F462AK392K1K6A
Part No.:
F462AK392K1K6A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF462AK392K1K6A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order F462AK392K1K6A on Anpu?
3. Are the F462AK392K1K6A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462AK392K1K6A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F462AK392K1K6A
Part Number F462AK392K1K6A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)