KEMET F462AK392K1K6C
Part No.:
F462AK392K1K6C
Datasheet:
AnpuF462AK392K1K6C.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F462AK392K1K6C on Anpu?
3. Are the F462AK392K1K6C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462AK392K1K6C?
Image F462AK392K1K6C
Part Number F462AK392K1K6C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)