KEMET F462AP223M1K0C
Part No.:
F462AP223M1K0C
Datasheet:
AnpuF462AP223M1K0C.pdf
Description:
CAP
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F462AP223M1K0C on Anpu?
3. Are the F462AP223M1K0C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462AP223M1K0C?
Image F462AP223M1K0C
Part Number F462AP223M1K0C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)