KEMET F462BB123J1K0R
Part No.:
F462BB123J1K0R
Datasheet:
AnpuF462BB123J1K0R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BB123J1K0R on Anpu?
3. Are the F462BB123J1K0R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB123J1K0R?
Image F462BB123J1K0R
Part Number F462BB123J1K0R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)