KEMET F462BB562K1K6L
Part No.:
F462BB562K1K6L
Datasheet:
AnpuF462BB562K1K6L.pdf
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BB562K1K6L on Anpu?
3. Are the F462BB562K1K6L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB562K1K6L?
Image F462BB562K1K6L
Part Number F462BB562K1K6L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)