KEMET F462BB682K1L2L
Part No.:
F462BB682K1L2L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF462BB682K1L2L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order F462BB682K1L2L on Anpu?
3. Are the F462BB682K1L2L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB682K1L2L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F462BB682K1L2L
Part Number F462BB682K1L2L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)