KEMET F462BB682K1L2R
Part No.:
F462BB682K1L2R
Radial
Datasheet:
AnpuF462BB682K1L2R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BB682K1L2R on Anpu?
3. Are the F462BB682K1L2R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB682K1L2R?
Image F462BB682K1L2R
Part Number F462BB682K1L2R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)