KEMET F462BB822M1L2L
Part No.:
F462BB822M1L2L
Description:
CAP
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BB822M1L2L on Anpu?
3. Are the F462BB822M1L2L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB822M1L2L?
Image F462BB822M1L2L
Part Number F462BB822M1L2L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 8200 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)