KEMET F462BC123M1L2Z
Part No.:
F462BC123M1L2Z
Description:
CAP
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BC123M1L2Z on Anpu?
3. Are the F462BC123M1L2Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BC123M1L2Z?
Image F462BC123M1L2Z
Part Number F462BC123M1L2Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)