KEMET F462BC153M1L2C
Part No.:
F462BC153M1L2C
Description:
CAP
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BC153M1L2C on Anpu?
3. Are the F462BC153M1L2C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BC153M1L2C?
Image F462BC153M1L2C
Part Number F462BC153M1L2C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)