KEMET F462BC183J1K0L
Part No.:
F462BC183J1K0L
Radial
Datasheet:
AnpuF462BC183J1K0L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BC183J1K0L on Anpu?
3. Are the F462BC183J1K0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BC183J1K0L?
Image F462BC183J1K0L
Part Number F462BC183J1K0L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)