KEMET F462BC223J1K0A
Part No.:
F462BC223J1K0A
Radial
Datasheet:
AnpuF462BC223J1K0A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BC223J1K0A on Anpu?
3. Are the F462BC223J1K0A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BC223J1K0A?
Image F462BC223J1K0A
Part Number F462BC223J1K0A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)