KEMET F462BC822J1K6A
Part No.:
F462BC822J1K6A
Radial
Datasheet:
AnpuF462BC822J1K6A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BC822J1K6A on Anpu?
3. Are the F462BC822J1K6A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BC822J1K6A?
Image F462BC822J1K6A
Part Number F462BC822J1K6A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 8200 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)