KEMET F462BE273M1K0A
Part No.:
F462BE273M1K0A
Datasheet:
AnpuF462BE273M1K0A.pdf
Description:
CAP
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BE273M1K0A on Anpu?
3. Are the F462BE273M1K0A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BE273M1K0A?
Image F462BE273M1K0A
Part Number F462BE273M1K0A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)