KEMET F462BG123M1K6C
Part No.:
F462BG123M1K6C
Datasheet:
AnpuF462BG123M1K6C.pdf
Description:
.012UF 1600V
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F462BG123M1K6C on Anpu?
3. Are the F462BG123M1K6C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BG123M1K6C?
Image F462BG123M1K6C
Part Number F462BG123M1K6C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)