KEMET F861AL473K310C
Part No.:
F861AL473K310C
Datasheet:
AnpuF861AL473K310C.pdf
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F861AL473K310C on Anpu?
3. Are the F861AL473K310C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861AL473K310C?
Image F861AL473K310C
Part Number F861AL473K310C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)