KEMET F861AP124J310C
Part No.:
F861AP124J310C
Description:
.120UF 310V
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F861AP124J310C on Anpu?
3. Are the F861AP124J310C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861AP124J310C?
Image F861AP124J310C
Part Number F861AP124J310C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)