KEMET F861BB104J310L
Part No.:
F861BB104J310L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
.100UF 310V
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
X2
Features:
1. How to order F861BB104J310L on Anpu?
3. Are the F861BB104J310L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB104J310L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F861BB104J310L
Part Number F861BB104J310L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)