KEMET F861BB104J310R
Part No.:
F861BB104J310R
Description:
.100UF 310V
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BB104J310R on Anpu?
3. Are the F861BB104J310R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB104J310R?
Image F861BB104J310R
Part Number F861BB104J310R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)