KEMET F861BB153J310A
Part No.:
F861BB153J310A
Description:
.015UF 310V
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BB153J310A on Anpu?
3. Are the F861BB153J310A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB153J310A?
Image F861BB153J310A
Part Number F861BB153J310A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)