KEMET F861BB153M310Z
Part No.:
F861BB153M310Z
Radial
Datasheet:
AnpuF861BB153M310Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BB153M310Z on Anpu?
3. Are the F861BB153M310Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB153M310Z?
Image F861BB153M310Z
Part Number F861BB153M310Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)