KEMET F861BB393J310R
Part No.:
F861BB393J310R
Description:
.039UF 310V
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BB393J310R on Anpu?
3. Are the F861BB393J310R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB393J310R?
Image F861BB393J310R
Part Number F861BB393J310R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.039 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)