KEMET F861BB393K310A
Part No.:
F861BB393K310A
Radial
Datasheet:
AnpuF861BB393K310A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BB393K310A on Anpu?
3. Are the F861BB393K310A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BB393K310A?
Image F861BB393K310A
Part Number F861BB393K310A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.039 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)