KEMET F861BC124K310R
Part No.:
F861BC124K310R
Radial
Datasheet:
AnpuF861BC124K310R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BC124K310R on Anpu?
3. Are the F861BC124K310R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BC124K310R?
Image F861BC124K310R
Part Number F861BC124K310R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)