KEMET F861BC154J310Z
Part No.:
F861BC154J310Z
Description:
.150UF 310V
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F861BC154J310Z on Anpu?
3. Are the F861BC154J310Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861BC154J310Z?
Image F861BC154J310Z
Part Number F861BC154J310Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)