KEMET F861KM333J310C
Part No.:
F861KM333J310C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF861KM333J310C.pdf
Description:
.033UF 310V
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
X2
Features:
1. How to order F861KM333J310C on Anpu?
3. Are the F861KM333J310C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F861KM333J310C?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F861KM333J310C
Part Number F861KM333J310C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)