KEMET F871BC393K330R
Part No.:
F871BC393K330R
Radial
Datasheet:
AnpuF871BC393K330R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
800V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F871BC393K330R on Anpu?
3. Are the F871BC393K330R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F871BC393K330R?
Image F871BC393K330R
Part Number F871BC393K330R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.039 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)