KEMET F871BE473J330A
Part No.:
F871BE473J330A
Description:
.047UF 330V
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F871BE473J330A on Anpu?
3. Are the F871BE473J330A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F871BE473J330A?
Image F871BE473J330A
Part Number F871BE473J330A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)