KEMET F872AK682K480R
Part No.:
F872AK682K480R
Datasheet:
AnpuF872AK682K480R.pdf
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F872AK682K480R on Anpu?
3. Are the F872AK682K480R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872AK682K480R?
Image F872AK682K480R
Part Number F872AK682K480R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)