KEMET F872AL182K480C
Part No.:
F872AL182K480C
Datasheet:
AnpuF872AL182K480C.pdf
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F872AL182K480C on Anpu?
3. Are the F872AL182K480C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872AL182K480C?
Image F872AL182K480C
Part Number F872AL182K480C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)