KEMET F872BB123K480Z
Part No.:
F872BB123K480Z
Datasheet:
AnpuF872BB123K480Z.pdf
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BB123K480Z on Anpu?
3. Are the F872BB123K480Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BB123K480Z?
Image F872BB123K480Z
Part Number F872BB123K480Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)