KEMET F872BB272K480R
Part No.:
F872BB272K480R
Datasheet:
AnpuF872BB272K480R.pdf
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BB272K480R on Anpu?
3. Are the F872BB272K480R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BB272K480R?
Image F872BB272K480R
Part Number F872BB272K480R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)