KEMET F872BB392J480Z
Part No.:
F872BB392J480Z
Datasheet:
AnpuF872BB392J480Z.pdf
Description:
3900PF 480V
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BB392J480Z on Anpu?
3. Are the F872BB392J480Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BB392J480Z?
Image F872BB392J480Z
Part Number F872BB392J480Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)