KEMET F872BB392K480A
Part No.:
F872BB392K480A
Datasheet:
AnpuF872BB392K480A.pdf
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BB392K480A on Anpu?
3. Are the F872BB392K480A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BB392K480A?
Image F872BB392K480A
Part Number F872BB392K480A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)