KEMET F872BC183J480C
Part No.:
F872BC183J480C
Datasheet:
AnpuF872BC183J480C.pdf
Description:
.018UF 480V
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BC183J480C on Anpu?
3. Are the F872BC183J480C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BC183J480C?
Image F872BC183J480C
Part Number F872BC183J480C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)