KEMET F872BC183M480Z
Part No.:
F872BC183M480Z
Datasheet:
AnpuF872BC183M480Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F872BC183M480Z on Anpu?
3. Are the F872BC183M480Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BC183M480Z?
Image F872BC183M480Z
Part Number F872BC183M480Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)