KEMET F873DB103K760Z
Part No.:
F873DB103K760Z
Datasheet:
AnpuF873DB103K760Z.pdf
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
760V
Voltage Rating - DC:
1500V (1.5kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Features:
1. How to order F873DB103K760Z on Anpu?
3. Are the F873DB103K760Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F873DB103K760Z?
Image F873DB103K760Z
Part Number F873DB103K760Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 760V
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)