KEMET F881AL182J300C
Part No.:
F881AL182J300C
Radial
Datasheet:
AnpuF881AL182J300C.pdf
Description:
1800PF 300V
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
800V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F881AL182J300C on Anpu?
3. Are the F881AL182J300C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881AL182J300C?
Image F881AL182J300C
Part Number F881AL182J300C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)