KEMET F881AL222J300A
Part No.:
F881AL222J300A
Description:
2200PF 300V
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
800V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order F881AL222J300A on Anpu?
3. Are the F881AL222J300A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881AL222J300A?
Image F881AL222J300A
Part Number F881AL222J300A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)