KEMET F881BB562K300A
Part No.:
F881BB562K300A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF881BB562K300A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
Y2
Features:
1. How to order F881BB562K300A on Anpu?
3. Are the F881BB562K300A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BB562K300A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F881BB562K300A
Part Number F881BB562K300A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)