KEMET F881BB682J300R
Part No.:
F881BB682J300R
Datasheet:
AnpuF881BB682J300R.pdf
Description:
6800PF 300V
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F881BB682J300R on Anpu?
3. Are the F881BB682J300R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BB682J300R?
Image F881BB682J300R
Part Number F881BB682J300R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)