KEMET F881BC103J300Z
Part No.:
F881BC103J300Z
Datasheet:
AnpuF881BC103J300Z.pdf
Description:
.010UF 300V
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F881BC103J300Z on Anpu?
3. Are the F881BC103J300Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BC103J300Z?
Image F881BC103J300Z
Part Number F881BC103J300Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)